Visszér Kisokos

A visszereket sokan nem tekintik komoly problémának. Gyakori, hogy az érintettek egyáltalán nem fordulnak orvoshoz, vagy ha orvoshoz is fordulnak, azt az esztétikai tünetek miatt teszik.

Tudjon meg többet!

Mi is az a
visszér?

Visszérbetegség esetén az érfal rendellenesen kitágul, így nem látja el megfelelően a feladatát, azaz nem juttatja el hatékonyan az elhasznált, szén-dioxid-dús vért a szív felé. Legfőképpen a lábszár és a comb vénáira jellemző, de a test többi részén is kialakulhat.

Visszerek kialakulásának gyakorisága, érintettek köre

Magyarországon minden MÁSODIK ember küzd visszér tünetekkel.1

A panaszos tünetek már a FIATALABB, 20-30 ÉVES korosztály tagjai közt is egyre nagyobb arányban észlelhetők.2

A nőket nagyobb arányban érinti, azonban a férfiak körében is előfordulhat.3

Milyen tényezők járulnak hozzá a visszér kialakulásához?

Tartós ülőmunka

Tartós ülőmunka Tartós ülőmunka

Tartós ülőmunka

Az irodai (ülő) munkavégzés a visszerek kialakulásának egyik legfőbb oka, mert ebben a helyzetben az inaktív lábszárizmok kevésbé segítik a vér áramlását.

Rendszeres állómunka

Rendszeres állómunka Rendszeres állómunka

Rendszeres állómunka

A mindennapi álló munkavégzés komoly megterhelést jelent a lábak számára, mely a visszerek kialakulásához vezethet.

Életkor

Életkor Életkor

Életkor

Az életkor előrehaladtával az erek fokozatosan elvesztik rugalmasságukat, aminek következtében nő a visszerek kialakulásának esélye.

Örökletes tényezők

Örökletes tényezők Örökletes tényezők

Örökletes tényezők

Ha a felmenők között valaki hajlamos a visszér kialakulására, úgy fokozódhat a visszerek kialakulásának esélye a családtagoknál.

Mozgáshiányos életmód, túlsúly

Mozgáshiányos életmód, túlsúly Mozgáshiányos életmód, túlsúly

Mozgáshiányos életmód, túlsúly

Az életmódból adódó mozgáshiány, nem megfelelő táplálkozás, túlsúly is nagyobb esélyt jelent a visszerek kialakulására.

Várandósság, szülés után

Várandósság, szülés után Várandósság, szülés után

Várandósság, szülés után

Várandósság után a hormonális és súlyváltozásoknak köszönhetően hajlamosabbak lehetnek a nők arra, hogy visszerek alakuljanak ki a lábakon.

logo

Melyek a krónikus vénás elégtelenség tünetei?

Mindenki másképp éli meg a tüneteket. Van, akinek fájdalommal társul, de van, akinél zavaró, kellemetlen érzés keletkezik, és fájdalomról nincs szó. A tünetek sokféleségének köszönhetően sokan nincsenek is tudatában annak, hogy vénás elégtelenség áll a tüneteik hátterében. Az esetek többségében nehézlábérzéssel, lábfájdalommal, éjszakai lábgörccsel társul, de számos más jele is lehet.

A korai felismerés fontossága

Már az első tünetek jelentkezésekor javasolt orvoshoz fordulni! Ugyanis minél korábban kerül felismerésre a panaszok kiváltó oka, annál inkább képesek lehetünk a tünetek csökkentésén túl a betegség előrehaladását és a súlyos szövődmények kialakulását is késleltetni, megakadályozni.

Milyen visszér típusokat különböztetünk meg?

Pókháló visszeresség

A pókhálóvisszereknek többféle megjelenése is lehet. Vannak az igen apró, elszórtan elhelyezkedő, általában rózsaszín megjelenésű visszerek, valamint a csoportosan elhelyezkedő, egy pontból kiinduló, kissé vastagabb, lilás színű visszerek.

Seprűvénák

A seprűvénák, azaz hajszálér-tágulatok 1 mm-nél vékonyabb pirosas szétágazó apró értágulatok. Ezek általában mélyebbről származó vastagabb vénákból erednek, lila, sötétkék, vörös színűek. A láb bármelyik részén megjelenhetek, de akár az arcon és orron is előfordulhatnak. Ezek a kis seprűvénák nem tekinthetők betegségnek, csak esztétikai zavart okoznak.

Retikuláris vénatágulatok

A comb és lábszár külső és hátsó felszínén jelennek meg. Bőrön keresztül látható, egymással összefüggő, 2-4 mm vastag, egyenes lefutású értágulatok. Leginkább esztétikai problémát jelentenek.

Főtörzsi visszeresség

Vénákon belüli, nyomást csökkenő billentyű elégtelensége miatt alakul ki. Ceruzavastag, kidudorodó, kacskaringós formában jelennek meg a lábszáron, néha a térd és a comb belső részén. Ez a fajta jelenlét gyakran jár panaszokkal, a láb fáradékonyabb, a boka és a lábszár bedagadhat, és enyhe fájdalom is jelentkezhet. Ezt nevezzük nehézlábérzésnek.

A visszér kezelése

A visszér teljes mértékben nem gyógyítható, de megfelelő segítséggel jól kezelhető, és odafigyeléssel a súlyos szövődmények is megelőzhetőek.

Az orvosi gyógyharisnya segítséget nyújt a feszességüket vesztett érfalaknak. Javítja a vénás keringést, csökkenti a lábra nehezedő nyomást, és enyhíti a tüneteket. 

Sokat tehetünk egészségünk megőrzéséért életmódváltással, kiegyensúlyozott étrenddel, megfelelő folyadékbevitellel, a túlsúly csökkentésével, valamint a lábszár izomzatát jól átmozgató mozgásformákkal.

A gyógyszeres kezelés célja az érfalak állapotának javítása, az ödémák megszüntetése. A megfelelő gyógyszerrel már 3-4 napi szedés után érezhetően és mérhetően csökken a láb kellemetlen dagadása, feszítő érzése. Az első panaszok és jellegzetes seprűvénák megjelenésekor érdemes megkezdeni a megfelelő kezelést, mivel a későbbiekben sokkal nagyobb problémák merülhetnek fel a kezeletlen visszér esetén. Javasolt a tünetek belső- és külsőleges kezelése egyaránt. A vénák falának erősítésére kiváló eszközök a diozmin tartalmú készítmények. Nem kezelt vagy nem megfelelően kezelt visszér állapotromláshoz, sőt, akár műtéti beavatkozáshoz is vezethet.

Nyáron felerősödnek a visszér tünetei

A nyári hónapokban a napsütés és a melegebb hőmérséklet miatt a visszeres tünetek nagyobb eséllyel megjelenhetnek és felerősödhetnek. Ebben az időszakban az emberek szívesebben hordanak a lábakat szabadon hagyó lengébb, rövidebb ruhát, melyek viselése a visszerek megjelenésével kellemetlenséget okozhat.

A napsugarak meggyengítik a bőr felső felszínét, kiszárítják a bőrt, és csökkentik annak rugalmasságát.

A magas hőmérséklet hatására a vénák kitágulnak, megnő az ereinkben a nyomás, aminek hatására pangás alakul ki a vérerekben. A pangó vér pedig a seprűvénák és visszértágulatok kialakulását okozza.

A visszér sok kellemetlenséget és szorongást okozhat a nyár beköszöntével.

A nyár a legtöbbek számára a fürdésről és a nyaralásról szól, melyet a visszerek nagymértékben képesek befolyásolni. A kékes kidudorodó ereket inkább elrejtjük, takargatjuk, vagy akár megfosztjuk magunkat azoktól az élményektől, amelyeknél a lábak szem előtt vannak.

Vény nélkül kapható gyógyszer
Product thumb

Diosixen

1000 mg filmtabletta

A Diosixen filmtabletta a piacon elérhető legmagasabb hatóanyagtartalommal, 1000 mg mikronizált diozminnal, már napi 1 tabletta bevételével kezeli a visszér tüneteit. Segít megszabadulni a nehézlábérzéstől, lábfájdalomtól, mindamellett kezeli a visszeres elszíneződéseket.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
Tudjon meg többet!